Home Page
Motorsport
Officials
Bike Racing
Moto GP's
2011 MotoGp
2012 Aust Motogp
2013 MotoGP
2014 MOTOGP
MGP15 home
MGP 2016
WSBK
Sup 15
2016 SBK Home
Classic Home
ASBK Home
2015 ASBK Home
2013 ASBK Rnd 7
ASBK
Aussie Champs
MCRCWA
MCRCWA 2011
MCRCWA 2012
MCRCWA 2013
MCRCWA 2014
MCRCWA 2015 Home
MCRCWA 2015 Champs
MCRCWA 16
MCRC Champ 2016
HCMC home page.
2013 HCMC Racing.
2013 Australian HCMC
2014 Historics + Juniors.
2014 HCMC
HCMC 2015 Home
HCMC 2015 Champions
HCMC 16
Supermoto 16-10-16
Scooter Race
Champions 14-12-14
Tumbulgum
Pinjar Park 16-02-13
2011 Manjimup
AJS Kings
Car Racing.
Bathurst Car Racing
V8 SuperCars.
WASCC Home
2015 Champions
Rally Motor Sport.
VSCCWA
Collie Motorplex
Italian 20-9-15
Cockburn 16
General Home
Water Sport
WACA Home.

about me
Contact me.
Order

HCMC  of Western Australia.

Race Day 24th August 2014

Round 7.

Barbagallo Raceway.Perth.WA.

If your Bike isn't in the Slide Show ,email me your Race number and  a Description and  I'll send you a Thumbnail Image.

If you would like to order an Image ,go to my order page.

Sport Pixx Sport Photography.

                          Perth.Western Australia.

Select an Image

Mouse over Image to Control the Slideshow..

                                                  Race Results Interclub Road Race Round 7.

Period 2 & Period 3 - Race 1

Pos     Bike                       Rider                               Bike Type                                 CAP           Cl.             Laps        Race Time    

1.          30                   Peter Macfarlene                  BSA                                       500            PS3                5         6:04.5346

2.       142      Bob Humphreys    1955 Monard     750     3U     5  6:05.2086.

3.  3       Alex Kennedy      1956 BSA        500   P3S     5   6:40.2386

 

Period 4 500/Unlimited & Period 5 125/250/350/500 & Sportslites - Race 1

1   77        Adam Senior     Suzuki RG        500   P5S   5   5:40.4350

2   8         Nathan Smith    1980 Yamaha      350   P5J   5   5:52.6910

3   37        Rodney Buckley  1977 Yamaha      350   P5J   5   5:53.1150


Juniors 12 - Under 16 years - Race 1

1  21       Adam Haines      Moriwaki 85        80        5   6:43.5002

2  19       Jesse Haines     Honda 150         150        5   6:57.9452

3  27       Lachlan Keogh    Honda 150         150        5   7:06.6552


 Period 4 250/350 & Period 6 250/500 - Race 1

 1  117   Richard Langdon    1990 Suzuki 250    250        5  5:45.3739

2   8    Marc Nesbitt       1990 Suzuki 250    250        5  5:47.5579

3  52    Matt Powell        Suzuki 250         250        5  5:49.3229


Rule 20 - Race 1

1   15     Rory Reibel       1991 Suzuki       750   R20   5 5:32.1399

2  178     Neal Grey         1994 Yamaha       250   R20   5 5:36.7329 

3  359     Andrew Wright     1994 Kawasaki     600   R20   5 5:44.2589


Sidecars - Race 1

1  3    M.Smith/N.Smith      1980 Suzuki      1300   P5    5 5:46.1146

2  50   M.Robbins/D.McLeod   Kawasaki         600    M     5 6:07.2916

3 105   M.Ackermans/D.Barson 1981 Suzuki      1100   P5    5 6:46.6696


Period 5 Unlimited, & Period 6 Formula 750/1300 - Race 1

1 10    Anthony McFadden     1989 Suzuki      1147  130    5 5:08.5859

2 15    Rory Reibel          1980 Suzuki      1200  P5U    5 5:22.9979

3 63    Jack Twisse          1990 Suzuki      750   750    5 5:23.1009


 Period 2 & Period 3 - Race 2

1 142  Bob Humphreys       1955 Monard        750   P3U    5 5:59.9833

2 30  Peter MacFarlane      BSA               500   P3S    5 6:01.4333

3 9   Gary Tenardi         1935 Ariel         500   P2U    5 7:09.3023


Period 4 500/Unlimited & Period 5 125/250/350/500 & Sportslites - Race 2

1 77   Adam Senior         Suzuki RG          500   P5S   5 5:34.4237

2 30   Peter MacFarlane    Yamaha             350   P5J   5 5:53.3313

3 8    Nathan Smith        1980 Yamaha        350   P5J   5 5:55.9057


Juniors 12 - Under 16 years - Race 2

1 21   Adam Haines        Moriwaki 85          80         5 6:46.1610

2 19   Jesse Haines       Honda 150           150         5 7:00.0930

3 16   Scott Topping      Honda 150           150         5 7:03.2240


Period 4 250/350 & Period 6 250/500 - Race 2

1 77   Adam Senior        1971 Yamaha         347  P4J    5 5:40.6660

2 117  Richard Langdon    1990 Suzuki 250     250         5 5:43.3390

3   8  Marc Nesbitt       1990 Suzuki 250     250         5 5:47.4310


Rule 20 - Race 2

1 178 Neal Grey           1994 Yamaha 250     R20         5 5:40.5566

2 359 Andrew Wright       1994 Kawasaki       600  R20    5 5:40.8856

3 22 Deon Moore           1992 Honda 250      R20         5 5:50.1106


Sidecars - Race 2

1 3 M.Smith/N.Smith       1980 Suzuki        1300  P5     5 5:44.6652

2 80 G.Murray/B.Murray    1980 Suzuki        1100  P5     5 6:05.6152

3 50 M.Robbins/D.McLeod   Kawasaki           600   M      5 6:19.7562


Period 5 Unlimited, & Period 6 Formula 750/1300 - Race 2

1 10 Anthony McFadden     1989 Suzuki        1147  130    5 5:13.2021

2 15 Rory Reibel          1980 Suzuki        1200  P5U    5 5:23.6041

3 77 Adam Senior          1978 Yamaha        750   P5U    5 5:23.6631


Period 2 & Period 3 - Race 3

1 142 Bob Humphreys       1955 Monard       750    P3U    5 5:59.6157

2 30 Peter MacFarlane     BSA               500    P3S    5 6:14.0397

3 9 Gary Tenardi          1935 Ariel        500    P2U    5 7:06.6387


Period 4 500/Unlimited & Period 5 125/250/350/500 & Sportslites - Race 3

1 8 Nathan Smith         1980 Yamaha        350   P5J     5 5:53.8131

2 30 Peter MacFarlane     Yamaha            350   P5J     5 5:56.3591

3 37 Rodney Buckley      1977 Yamaha        350   P5J     5 5:57.2251


Juniors 12 - Under 16 years - Race 3

1 21 Adam Haines         Moriwaki 85        80            5 6:42.6779

2 65 Jonah Sita          Honda 150          150           5 6:54.3679

3 19 Jesse Haines        Honda 150          150           5 6:55.0849


Period 4 250/350 & Period 6 250/500 - Race 3

1 77 Adam Senior         1971 Yamaha        347   P4J     5 5:39.7758

2 117 Richard Langdon    1990 Suzuki 250    250           5 5:41.1718

3 8 Marc Nesbitt         1990 Suzuki 250    250           5 5:55.0168


Rule 20 - Race 3

1 359 Andrew Wright      1994 Kawasaki      600   R20     5 5:36.4346

2 178 Neal Grey          1994 Yamaha 250          R20     5 5:37.6966

3 22 Deon Moore          1992 Honda 250     R20           5 5:48.0276


Sidecars - Race 3

1 3 M.Smith/N.Smith      1980 Suzuki        1300   P5     5 5:50.1484

2 80 G.Murray/B.Murray   1980 Suzuki        1100   P5     5 6:01.0324

3 105 M.Ackermans/D.Barson   1981 Suzuki    1100   P5     5 6:51.0044


Period 5 Unlimited, & Period 6 Formula 750/1300 - Race 3.

1 10 Anthony McFadden    1989 Suzuki        1147   130    5 5:15.1214.

2 63 Jack Twisse         1990 Suzuki 750    750           5 5:22.3154

3 15 Rory Reibel         1980 Suzuki        1200  P5U     5 5:25.9904

     The first race of Round 7 of the 2014 Interclub Road race was the Period 2 + 3 was won by Peter MacFarlane on his Beesa  ,with Bob Humprey’s taking 2nd  place and Alex Kennedy taking third .In the 2nd and 3rd race Bob Humprey’s found another gear on his Monard taking the top 2 podiums with Peter McFarlane taking the remaining  2nd places and with Gary Tenardi winding out the 1935 Ariel to get the remaining 3rd places.

In  Period 4 500/Unlimited & Period 5 125/250/350/500 & Sportslites , the first and second  race was won by Adam Senior on his Suzuki RG 500 who easily took the top 2 spots on the podium ,the remaining two spots in Race 1 were won by Nathan Smith with Rod Buckley taking 3rd place .In race 2 Peter MacFarlane on his Yamaha beat Nathan Smith to claim second place .Race 3 saw Nathan Smith turn the tables beating Peter MacFarlane who took 2 nd place ahead of Rod Buckley on his Yamaha who finished third.

The Juniors were up next with Adam Haines wringing the neck on his Moriwaki 85 to take all three top spots in the three races , Jesse Haines on his Honda 150 took 2 / 2nds  in R1 and R2  and finishing 3rd in R3,Jonah Sita on his Honda 150 took the 2 nd spot on the podium in R3.The other 3 rd spots were filled by Scott Topping who finished 3rd in R2 .

In  Period 4 250/350 & Period 6 250/500  Richard Langdon on his Suzuki took the top podium in R1,with Marc Nesbitt also riding a Suzuki taking 2nd place ahead of Matt Powell on ( yes ) another Suzuki .In R2 + R3 Adam Senior took the top spots with Richard Langdon claiming the two 2 nd places and Marc Nesbitt taking two 3 rd places.

Next up was the Rule 20 class with an evenly contested field which saw Rory Reibel on his Suzuki take 1 st place in R1 with Neal Grey on his Yammy getting 2 nd and Andrew Wright on his Kawasaki claiming 3 rd ,in R2 Neal Grey took the flag beating Andrew Wright and Deon Moore on his Honda who got the 3 rd place on the podium.In race 3 we saw another winner in Andrew Wright who took his Kawasaki to the top spot ,with Neal Grey getting 2nd place ahead of Deon Moore who scored his 3rd place for the class.

Up next were the Sidecars with the Suzuki outfit of Mike + Nathan Smith taking all three top podium finishes ,the rig of Robbins  and McLeod taking 2 nd place in R1 and a 3 rd place in R2,Mark Ackermans /David Barson finishing 3 rd place in R1 + R3.In R2 and R3 Glenn and Blake Murray claimed 2 / 2nd places .

The last event on the program was the Period 5 Unlimited, & Period 6 Formula 750/1300 which saw the #10 Suzuki of Anthony McFadden run away easily with the chequered  in all three races - R1, R2, R3 ,Rory Reibel took 3 podium finishes with 2 / 2nds and a 3rd, Jack Twisse riding his Suzuki claimed a 2nd and a 3 rd place.

A great day was had by all..The South West challenge is on Sunday 21 st September.