Home Page
Motorsport
Officials
Bike Racing
Moto GP's
2011 MotoGp
2012 Aust Motogp
2013 MotoGP
2014 MOTOGP
MGP15 home
MGP 2016
WSBK
Sup 15
2016 SBK Home
Classic Home
ASBK Home
2015 ASBK Home
2013 ASBK Rnd 7
ASBK
Aussie Champs
MCRCWA
MCRCWA 2011
MCRCWA 2012
MCRCWA 2013
MCRCWA 2014
MCRCWA 2015 Home
MCRCWA 2015 Champs
MCRCWA 16
MCRC Champ 2016
HCMC home page.
2013 HCMC Racing.
2013 Australian HCMC
2014 Historics + Juniors.
2014 HCMC
HCMC 2015 Home
HCMC 2015 Champions
HCMC 16
Supermoto 16-10-16
Scooter Race
Champions 14-12-14
Tumbulgum
Pinjar Park 16-02-13
2011 Manjimup
AJS Kings
Car Racing.
Bathurst Car Racing
V8 SuperCars.
WASCC Home
2015 Champions
Rally Motor Sport.
VSCCWA
Collie Motorplex
Italian 20-9-15
Cockburn 16
General Home
Water Sport
WACA Home.

about me
Contact me.
Order

Sport Pixx Sport Photograghy

Perth.Western Australia.

2014 Weld West WA State Road Racing Championships

MCRCWA  Round 5. 4/10/14

Barbagallo Raceway. Perth.WA.

These images were taken at the MCRCWA championship Round 5 on Saturday  4/10/14 .

If your bike isn't in the slide show ,lets know and I'll send you a Thumbnail,just send me a description ,race number etc.

If you'd like to order a print go to my contact page. 

Select an Image

Mouse over image to control the slideshow.

                                                           MCRCWA Race Results Saturday 4/10/14

Race 1 .Juniors 12 - Under 16 years

1 16                          Scott Topping                Honda CBR     150R   150      6 8:10.0918

2 65 Berrysweet Strawberry's  Johan Sita                   Honda CBR     150R   150      6 8:13.5188

3 27 Penrite Oils             Lachlan Keogh                Honda CBR     150R   150      6 8:16.1758


Race 2. 250 Production sponsored by Helmet House

1 93 JB Racing                Jessica Derrin               Kawasaki Ninja 250R    C      6 7:22.7600

2 48 JB Racing                Tim Boujos                   Kawasaki Ninja 250R    B      6 7:22.8650

3 191                         Vinnie Chew                  Kawasaki Ninja 250R    D      6 7:36.0570


Race 3 Clubman 600 sponsored by Cully's Yamaha 1 213 Michelle Marias Kawasaki ZX-6R 600 C 8 8:15.7256 8 1:00.6500*

1  213                                                  Michelle Marias                                 Kawasaki  ZX -6R 600            C          8i8:15.7256

2 127 Windrush WA             Matt Brown                   Kawasaki ZX-6R 600      C     8 8:24.6236

3 88                          James Smith                  Honda CBR600RR          C     8 8:24.9326


Race 4 Clubman 1000 sponsored by Chain Reaction Motorcycles

1 182 SKB Racing              Mike Howden                  Aprilia RSV 1000 R      C     8 8:17.9400

2 999 Carpet Liquidators      Daniel Rignall               Honda CBR1000RR         C     8 8:19.7400

3 114                         Desmond Heys                 Suzuki GSX-R 750        C     8 8:22.9970


Race 5 Juniors 12 - Under 16 years

16                            Scott Topping                Honda CBR 150R         150    6 8:10.2760

2 65 Berrysweet Strawberry's  Johan Sita                   Honda CBR 150R         150    6 8:10.5880

3 27 Penrite Oils             Lachlan Keogh                Honda CBR 150R         150    6 8:10.8460


Race 6 250 Production sponsored by Helmet House

1 48 JB Racing                Tim Boujos                   Kawasaki Ninja 250R      B     6 7:24.1428

2 93 JB Racing                Jessica Derrin               Kawasaki Ninja 250R      C     6 7:24.5538

3 191                         Vinnie Chew                  Kawasaki Ninja 250R      D     6 7:27.1228


Race 7 Clubman 600 sponsored by Cully's Yamaha

1 213                         Michelle Marias              Kawasaki ZX-6R 600       C     8 8:16.5368

2 127 Windrush WA             Matt Brown                   Kawasaki ZX-6R 600       C     8 8:23.0968

3 88                          James Smith                  Honda CBR600RR           C     8 8:23.4828


Race 8 Clubman 1000 sponsored by Chain Reaction Motorcycles

1 114                         Desmond Heys                 Suzuki GSX-R 750         C     8 8:16.5225

2 197 Supercycles             David Wotherspoon            Suzuki GSX-R 1000        C     8 8:18.4155

3 25 Northside Timber Flooring  Jayde Bowen                Yamaha YZF-R1 1000       C     8 8:18.9325

 

Race 9 Juniors 12 - Under 16 years

1 27 Penrite Oils             Lachlan Keogh                Honda CBR 150R          150    6 8:15.2121

2 16                          Scott Topping                Honda CBR 150R          150    6 8:15.5391

3 65 Berrysweet Strawberry's  Johan Sita                   Honda CBR 150R          150    6 8:15.8781


Race 10 250 Production sponsored by Helmet House

1 48 JB Racing                Tim Boujos                   Kawasaki Ninja 250R       B    6 7:22.1017

2 93 JB Racing                Jessica Derrin               Kawasaki Ninja 250R       C    6 7:23.4907

3 191                         Vinnie Chew                  Kawasaki Ninja 250R       D    6 7:31.6777


Race 11 Clubman 600 sponsored by Cully's Yamaha

1 213                         Michelle Marias              Kawasaki ZX-6R 600        C    8 8:15.1756

2 127 Windrush WA             Matt Brown                   Kawasaki ZX-6R 600        C    8 8:24.4996

3 88                          James Smith                  Honda CBR600RR            C    8 8:25.2866


Race 12 Clubman 1000 sponsored by Chain Reaction Motorcycles

1 114                        Desmond Heys                  Suzuki GSX-R 750          C    5 5:13.0013

2 999 Carpet Liquidators     Daniel Rignall                Honda CBR1000RR           C    5 5:14.4023

3 197 Supercycles            David Wotherspoon             Suzuki GSX-R 1000         C    5 5:15.0973

  

      The racing on Saturday started with the Juniors 12 - under 16 .In race 1 Scott Topping riding his Honda took the lead and didn't look back beating Johan Sita and Lachlan Keogh also riding Hondas to take the chequered flag .The 2nd race was more evenly contested but was won again by Scott Topping  with Johan Sita and Lachlan Keogh filling the remaining spots on the podium .In the 3rd race of the juniors Lachlan Keogh took the lead and took the chequered flag ahead of Scott Topping who came in 2nd and Johan Sita taking the third place.

      In the 250 production class the first race was run and won by Jessie Derrin who narrowly beat Tim Boujos with Vinnie Chew coming in 3rd .Race 2 was run and again was fought out between JB's racing Tim Boujos ans Jessie Derrin ,Vinnie coming 3rd.Race 3 of the 250 proddies  came along and it was Tim Boujos beating Jessie Derrin for the top spot on the podium with Vinnie Chew claiming 3rd place.

       Next up was the Clubman  600 class ,in  race 1 Michelle Marias riding her Kawasaki ZX-6R 600 crossed the finishing line 8+ sec's ahead of the nearest competitor which was Matt Brown on his Kawasaki ZX-6R 600 and James Smith on his Honda CBR600RR crossing to take 3rd place .I n race 2 of the club 600's again Michelle Marias got the drop on on Matt Brown and James Smith coming in ahead by 6+ seconds to get her 2nd top podium finsh for the afternoon .Race 3 came along and Michelle Marias  again wrung its neck to take her 3rd chequered flag for the afternoon ,Matt Brown coming in 2nd to beat James Smith .


        The Clubman 1000 were the next out on the track ,in race 1 of the club 1000's Mike Howden on his Aprilla RSV 1000 R got away and held onto his 2 sec lead to beat Daniel Rignall on his Honda CBR 1000RR with Desmond Heys on his Suzuki GSX-R 750 coming in 3rd.Race 2 the riders lined up and it was Desmond Heys who got away and crossed the finishing line to take the chequered flag ahead of David Wotherspoon riding his Suzuki GSX-R 1000 with Jayed Bowen riding his Yamaha YZF R1-1000 claiming 3rd place.In the last race of the day Desmond Heys riding his Gixxer again got a good start to head of Daniel Rihnall on his Honda CBR 1000RR and David Wotherspoon also on a Suzuki  claiming the remaining spots on the podium ..